Српских владара 111

18300 Пирот, Србија

010 345 210

секретар/администрација

Previous
Next

ЕВРОПСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА

18.10.2016. у ОШ „ Вук Караџић“ обележен је ЕВРОПСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА. За ученике 7. разреда предавање на ову тему одржаали су чланови Тима за заштиту ученика од насиља.

Ученици су такође упознати и са значајем превенције и реаговања на дигитално насиље.

ЕВРОПСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ТРГОВИНЕ ЉУДИМА

У Србији се обележава 18. октобар – Европски дан борбе против трговине људима чији је циљ скретање пажне јавности на опасности и последице трговине људима.

Трговина људима је кривично дело које подразумева продају и куповину, тј. држање неке особе у циљу њене експлоатације, као и све друге радње које могу бити део тог процеса (нпр. превоз, скривање, чување и сл.
Циљ трговине људима је остваривање зараде (или неке друге користи) кроз експлоатацију, било да се ради о сексуалној експлоатацији, принудном раду, принудном просјачењу, принуди на вршење кривичних дела, илегалном усвојењу, принудним браковима, трговини органима или неком другом облику.
Већину жртава трговине људима у Србији чине жене и девојчице изложене сексуалној експлоатацији, Одрасли мушкарци су жртве радне експлоатације, најчешће на градилиштима у иностранству. Осим сексуалне и радне експлоатације, присутни су и остали облици експлоатације жртава трговине људима – принудна прошња, принудни брак, принуда на вршење кривичних дела, нелегално усвојење.
Жртва трговине људима може бити свако, а тако и трговац може бити свако.Последњих година бележи се пораст деце жртава трговине људима.

Најчешћи начини врбовања су:
– Лажне пословне и друге понуде од особа које жртва познаје или у које има поверење.
– Лажно забављање
– Обмањујући огласи за посао у различитим медијима (новине, интернет, социјалне мреже).
– Продаја од стране породице
– Отмица је могућ, али не превише чест начин регрутовања за трговину људима.
Будите опрезни на путовањима, обазриви са ким склапате пријатељства, а нарочито са ким комуницирате преко интернета. Проверите понуде које обећавају послове, брак и безбрижну будућност.

За савете и помоћ увек можете да се обратите родитељима, одељенском старешини, психологу и педагогу или полицији.